| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Super Księga Gości | Forum dyskusyjne | Chat | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Słupsk Wyszukiwarka | Facebook | Youtube | Google+ | Polski English Deutsch
Wybrzeże Słowińskie Super Słupsk Logo Kiedyś Wojewódzki Teraz Słupsk Słupsk Ratusz Słupsk Wojewódzki
- | - Kiedyś Księstwo - Kiedyś Stolp - Kiedyś Wojewódzki - Teraz Stolica Wybrzeża Słowińskiego - Super Miasto - Super Prezydent - Super Słupsk - | -
Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk

Super Słupsk


Super Słupsk On-line Super Słupsk / Kiedyś Wojewódzki...Kiedyś Wojewódzki

W 1975 roku Słupsk stał się stolicą województwa. Słupsk był siedzibą władz administracyjnych i województwem w latach 1975-1998. Status miasta wojewódzkiego utracił 31 grudnia 1998 r. w wyniku reformy administracyjnej, aby następnego dnia stać się częścią nowego województwa pomorskiego.

Województwo słupskie powstało w roku 1975 z połączenia powiatów: słupskiego, bytowskiego, człuchowskiego, większej części powiatów: lęborskiego, miasteckiego oraz kilku gmin powiatów: chojnickiego i sławieńskiego. Urzędy rejonowe mieściły się w Słupsku, Lęborku, Miastku, Bytowie i Człuchowie. Administracyjnie dzieliło się na 37 gmin i 11 miast. Graniczył z 4 województwami: bydgoskim, gdańskim, koszalińskim i pilskim, w sumie długość granic wynosiła 579 km. Region miał powierzchnię 7453 km2 i był jednym z większych województw w Polsce, pod tym względem plasował się na 14. miejscu.
Województwo liczyło w 1994 roku 423,2 tys. mieszkańców, w 1998 roku 428,5 tys mieszkańców, z tego 55% mieszkało w miastach. Stolica województwa Słupsk liczyła w 1998 r. 103 tys. stałych mieszkańców.

Wojewodowie słupscy:
Jan Stępień – 1975-1980
Czesław Przewoźnik – 1980-1987
Jan Ryszard Kurylczyk – 1988-1989
Andrzej Szczepański – 1989-1991
Wiesław Rembieliński – 1991-1993
Kazimierz Kleina – 1993-1996
Maciej Kobyliński – 1996-1998
Jerzy Kuzyniak – 1998 r.

Słupskie województwo położone w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim. Położone w pasie Pobrzeży Zachodniopomorskich, w części Wybrzeża Słowińskiego i Równiny Słupskiej. Obejmowało w części północnej szerokie, piaszczyste plaże i mierzeje odcinające przybrzeżne jeziora Łebsko i Gardno. Rzeźba urozmaicona z licznymi wzgórzami morenowymi, m.in. Siemierzycka Góra koło Bytowa (256 m n.p.m.), Rowokół (115 m n.p.m.). Gleby mało i średnio urodzajne, bielicowe i bagienne. Główne rzeki: Wieprza, Słupia, Łupawa i Łeba, uchodzące bezpośrednio do Morza Bałtyckiego, oraz Brda. Liczne jeziora. Gęstość zaludnienia 57 os./km2. Największe miasta: Słupsk, Lębork, Bytów, Ustka, Sławno.

Województwo o charakterze rolniczo-przemysłowym. Rozwinięty przemysł spożywczy, elektromaszynowy, skórzany, drzewny. Obszar województwa na znacznym obszarze pokryty był lasami, które zajmowały 42% jego powierzchni. Użytki rolne zajmowały 44,6% powierzchni, z czego na grunty orne przypadało ogółem 77,7%, na łąki i pastwiska 21,9%, a jeziora i inne akweny wodne około 3%. Uprawa głównie: roślin pastewnych, żyta, ziemniaków, owsa, rzepaku. Hodowla bydła i trzody chlewnej. Tereny leśne zajmowały 41,8% powierzchni. Do atrakcji turystycznych należał Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami.

W województwie słupskim było 37 gmin: 6 miejskich: Słupsk, Człuchów, Lębork, Łeba, Sławno i Ustka, 5 miejsko-wiejskich: Bytów, Czarne, Debrzno, Kępice i Miastko i 26 wiejskich: Borzytuchom, Cewice, Czarna Dąbrówka, Człuchów, Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Koczała, Kołczygłowy, Konarzyny, Lipnica, Nowa Wieś Leborska, Parchowo, Postomino, Potęgowo, Przechlewo, Rzeczenica, Sławno, Słupsk, Smoldzino, Studzienice, Trzebielino, Tuchomie,, Ustka i Wicko. Do większych ośrodków miejskich należały: Słupsk (103 tys.), Lębork (36 tys.), Bytów (18 tys.), Ustka (17 tys.), Człuchów (15 tys.), Sławno (14 tys.) i Miastko (12 tys.).

Region słupski jest obdarowany szczodrze przez naturę. Dysponuje ogromnym potencjałem dla rozwoju turystyki, lecznictwa sanatoryjnego i agroturystyki. Ponadto na terenie byłego województwa jest duża możliwość do rozwoju rolnictwa, przemysłu spożywczego, przetwórstwa, leśnictwa i przemysłu drzewnego oraz meblarskiego. Na tym terenie istnieją możliwości do rozwoju przemysłu elektromaszynowego, wyrobów skórzanych, a ostatnio innych branż w tym w zakresie nowych technologii, informatyki i logistyki. W regionie istnieją samodzielne uczelnie wyższe i oddziały innych uczelni polskich.

Ogólna charakterystyka województwa słupskiego na tle innych 49. województw nie wyglądała źle.

Pod względem: powierzchni lasów na 4 miejscu, przeciętne zatrudnienie na 1000 mieszkańców- 28. m-ce, wartość brutto środków trwałych- 19. m-ce, przeciętna wielkość indywidualnego gospodarstwa rolnego- 6. m-ce, powierzchnia użytków rolnych na 1 ciągnik 3. m-ce, miejsca noclegowe w obiektach turystycznych- 5. m-ce, udzielone noclegi w obiektach turystycznych na 1000 m.- 3. m-ce, widzowie w teatrach i inst. muz. na 1000 m.- 15. m-ce, dochody na 1 m.: w gminach- 15. m-ce, własne- 19. m-ce...

GUS w 1995 roku klasyfikował województwa według poziomu życia ludności. Określono pięć poziomów: I.- bardzo wysoki, II.- wysoki, III.- średniowysoki, IV.- średnioniski, V.- niski. Słupsk wraz z województwami: wałbrzyskim, krakowskim, legnickim, gdańskim, jeleniogórskim, koszalińskim, białostockim, lubelskim, gorzowskim, olsztyńskim, bydgoskim, opolskim, zielonogórskim i elbląskim znalazł się w III poziomie średniowysokim. Za nami pozostało 28. województw, a przed nami było tylko 6- i były to tylko dzisiejsze metropolie, ale bez Gdańska.Pobierz super plakat i super ulotkę o Super Słupsku?!Źródło tekstu: Wikipedia, Super Słupsk, Wiem Encyklopedia, Moje Miasto, Słupsk On-line, Grupa Słowińskie Ltd.
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button

Super Słupsk

Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk