| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Super Księga Gości | Forum dyskusyjne | Chat | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Słupsk Wyszukiwarka | Facebook | Youtube | Google+ | Polski English Deutsch
Wybrzeże Słowińskie Super Słupsk Logo Kiedyś Wojewódzki Teraz Słupsk Słupsk Ratusz Słupsk Wojewódzki
- | - Kiedyś Księstwo - Kiedyś Stolp - Kiedyś Wojewódzki - Teraz Stolica Wybrzeża Słowińskiego - Super Miasto - Super Prezydent - Super Słupsk - | -
Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk

Super Słupsk


Super Słupsk On-line Super Słupsk / Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku...Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku


Super Słupsk On-line Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku
wybudowany w 1507 r. za panowania księcia Bogusława X w stylu gotyckim. W latach 1580-1587 został przebudowany na dwupiętrowy budynek w stylu renesansowym z dużymi oknami i ozdobną wieżą. Jest usytuowany w sąsiedztwie rzeki Słupi, w obrębie dawnego średniowiecznego grodu słupskiego. W pobliżu znajduje się młyn zamkowy. W XVI i XVII wieku był rezydencją książąt pomorskich z dynastii Gryfitów. Panowanie niemieckie (od 1653 r.) przyczyniło się do dewastacji zamku. W drugiej połowie XVIII w. przebudowano go na koszary wojskowe, zaś po pożarze w 1821 r. urządzono w nim magazyny zbożowe. Po II wojnie światowej obiekt gruntownie wyremontowano, m.in. odbudowano głowicę wieży. Obecnie zamek stanowi siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W salach wystawowych zamku można obejrzeć m.in. krypty Książąt Pomorskich z dynastii Gryfitów, zabytki sztuki sakralnej- pochodzące z kościołów całego regionu słupskiego, a także jedną z największych kolekcji prac firmy portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego. W 2007 r. dokonano gruntownej renowacji obiektu, m.in. odnowiono elewację, wymieniono okna i zrekonstruowano ogrody zamkowe od strony ul. Zamkowej.
Więcej informacji... www.muzeum.slupsk.edu.pl


Super Słupsk On-line Młyn Zamkowy w Słupsku
najstarszy zachowany obiekt przemysłowy w Polsce, wybudowany na posesji książęcej jako młyn wodny w pierwszej połowie XIV wieku, jeszcze przed wzniesieniem zamku. Początkowo spełniał funkcję spichlerza, o czym świadczą jego duże rozmiary oraz małe i wąskie okienka typu spichlerzowego. Przebudowany na początku XVI w., a następnie w latach 1863, 1880 i na początku XX w. W latach 1965 - 1968 w młynie przeprowadzono prace konserwatorskie, przystosowując budynek do celów muzealnych. Obecnie w młyn mieści ekspozycję i pracownię Działu Etnograficznego Muzeum Pomorza Środkowego.
Więcej informacji... www.muzeum.slupsk.edu.pl


Super Słupsk On-line Spichlerz Richtera w Słupsku
jeden z budynków należących do Muzeum Pomorza Środkowego. Został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Kopernika w Słupsku z muru pruskiego i przeniesiony na Rynek Rybacki.
W latach 1994 - 1998 budowla była z ogromną precyzją i delikatnością systematycznie przenoszona na Rynek Rybacki, w bezpośrednie sąsiedztwo Zamku Książąt Pomorskich, młyna zamkowego oraz zabytkowej bramy grodu słupskiego - Bramy Młyńskiej. Zabieg ten pozwolił stworzyć w Słupsku miejsce, które swoją stylistyką i klimatem nawiązuje do najlepszych dla miasta czasów.
Obecnie w Spichlerzu Richtera mieści się sala wystaw czasowych Muzeum Pomorza Środkowego oraz stylowa herbaciarnia. Zakaz palenia tytoniu w budynku wynika bezpośrednio z wieku murów i ich łatwopalności.
Więcej informacji... www.muzeum.slupsk.edu.pl


Super Słupsk On-line Brama Młyńska w Słupsku
stanowi część obwarowań miasta. Nazwano ją tak z powodu sąsiadowania bramy z młynem wodnym.
Obwarowania wzniesiono w okresie od początku XIV w. do połowy XV w. Wszystkie bramy były zbudowane z cegły. Mury o wysokości 6,5 m okalały ówczesne miasto. Trzy bramy na rzucie prostokąta pozwalały na kontakty miasta ze światem zewnętrznym. Bramy posiadały szczyty sterczynowe, dekorowane blendami. Od wschodu do miasta prowadziła Brama Młyńska. Mury bronione były ponadto wodami rzeki Słupi i jej odnogami oraz rozlewiskami i bagnami.
Opis architektoniczny bramy: "Brama Młyńska pięciokondygnacyjna, w przyziemiu ostrołukowy otwór przejazdu. Elewacja wschodnia od strony pola ponad przejazdem pięcioosiowa, z dwudzielnymi blendami zamkniętymi odcinkowo. W elewacji zachodniej od strony miasta zamurowany ostrołukowy otwór, w nim pary okien w trzech poziomach, po bokach wąskie, dwudzielne blendy. Elewacje boczne z rzędem blend pod gzymsem wieńczącym. Strzelnice szczelinowe."
Podpalenie starówki spowodowało celowe niszczenie miasta w 1945 już po odsunięciu się frontu, dokonane było ono przez Armię Czerwoną. Zniszczenia Bramy Młyńskiej to: zniszczenia stropów, dachu, doprowadzenie do ruiny szczytów. Bramę w ruinie zabezpieczono dopiero w 1950. Remont i adaptacja bramy dla potrzeb Muzeum Pomorza Środkowego miały miejsce 1965 r.
Więcej informacji... www.muzeum.slupsk.edu.pl


Super Słupsk On-line Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
w skład muzeum wchodzi skansen wsi słowińskiej w Klukach na terenie Słowińskiego Parku Narodowego
Więcej informacji... www.kluki.krainawkrate.com.pl


Super Słupsk On-line Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Przejęte przez Muzeum Pomorza Środkowego w 2002 roku obiekty tworzące siedlisko nr 8 w Swołowie stanowią przykład typowej czworobocznej zagrody zamożnego chłopa, jakie występowały m.in. na Pomorzu w XIX i XX w.
Więcej informacji... www.swolowo.krainawkrate.com.pl


Super Słupsk On-line Jarmark Gryfitów
w sezonie letnim muzeum organizuje na Rynku Rybackim w Słupsku (przed Spichlerzem Richtera) Jarmark Gryfitów, do którego atrakcji należą m.in.: handel starociami, numizmatami, wyrobami jubilerskimi z bursztynu, oraz wyrobami bartniczymi, pokazy walk średniowiecznych, występy artystyczne.
Więcej informacji... www.jarmark.slupsk.edu.pl


Super Słupsk On-line Firma Portretowa S.I. Witkiewicz-Witkacy
związany z tym miastem swoją kolekcją największą w Polsce i na świecie, ponad 120 prac zgromadzonych w Muzeum Pomorza Środkowego
Więcej informacji... www.witkacy.slupsk.edu.plPobierz super plakat i super ulotkę o Super Słupsku?!
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button

Super Słupsk

Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk Super Słupsk